1936 — Albert Kivikas “Nimed marmortahvlil”

ALBERT KIVIKASAlbert Kivikas

18. jaanuar 1898 Suure-Jaani, Viljandimaal – 19. mai 1978

  • 1916. aastal kuulus ta oma vanuse tõttu mobiliseerimisele, mis oleks tähendanud sattumist Esimese maailmasõja keerisesse. Riiklikud koolid võisid oma õpilastele taotleda ajapikendust sõjaväeteenistusse astumisel ja seetõttu lahkus ta Kamseni erakoolist ning sooritas edukalt sisseastumiseksamid Tartu kommertskoolis.

  • „Nimed marmortahvlil” esitatakse ulatuslikult noorte maailmavaatelisi vaidlusi ja ka sisemisi kõhklusi sotsialismi-idee ja Eesti iseseisvuse eest võitlusse astumise vahel. Vabadussõja sündmusi jälgitakse õppursõdurite pilgu läbi, peategelased teevad läbi lahingud Lõuna-Eesti vabastamisel Tartust Valgani.

  • Teos, mis oli läbi nõukogude okupatsiooni väga rangelt keelatud, muutus legendiks, omamoodi „keelatud kirjanduse” arhetüüpseks näiteks.

  • 2002. aastal lavastas Elmo Nüganen romaani põhjal samanimelise filmi, mis on tänini enim vaatajaid kogunud Eesti film pärast Eesti taasiseseisvumist 1991.

    Nimed marmortahvlilEsimene lause:

    „Kui kommertskooli seitsmenda klassi õpilane Henn Ahas oma korterist, kuski koolilinna kaugemas agulis, raamatud kaenlas, kõleda detsembripäeva hommikuses hämaruses tänavale astus, et kooli tõtata, nägi ta tänavanurgal seisvat trobikonda inimesi.”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s